Azerbaijani History - 1 (Ulviyya İbrahimli)
Azerbaijani History - 3 (Nasiman Yagublu)
Azerbaijani History (Khagan Balayev)
History of Caucasus people (Telman Guliyev)
History of Medieval East (Habil Mammadov)
History of Medieval Europe (Sayad Mekhdizadeh)
History of World Civilizations - 1 (Orkhan Zamanov)
New History of Europe and America (Araz Aslanli)
Subsidiary historical subjects (Orkhan Zamanov)
Turkic World Culture (Telman Guliyev)
History of Azerbaijani Literature-1 (Aynur Gazanfargizi)
Azerbaijani Language (Hilala İbadoba)
Azerbaijani Language (Reykhan Madatova)
World Literature - 3 (Gardashkhan Azizov)
History of Azerbaijani Literature - 1 (Vurgun Eyyub)
History of Azerbaijani Literature - 3 (Vurgun Eyyub)
Old Alphabet (Zivar Huseynli Baylan)
Old Alphabet (Khatira Yusifova)
Introduction to Linguistics (İlaha Gurbanova)
Modern Azerbaijani language - 1 (İlaha Gurbanova)
Modern Azerbaijani language - 1 (Reykhan Madatova)
Modern Azerbaijani language - 3 (Reykhan Madatova)
Azerbaijanin dialectology (Gatiba Guliyeva)
Modern Literary movements (Dilbar Zeynalova)
Botanics - 2 (Gulafat Shafiyeva)
Environmental Science and biotechnology (Javid Ocagi)
Human and animal physiology (Asaf Omarov)
Life Science A (Parviz Nassirov)
Life Science B (Parvana Bakhshaliyeva)
Life Science C (Parvana Bakhshaliyeva)
Life Science D (Parvana Bakhshaliyeva)
Molecular genetics (Javid Ocagi)
Analytical geometry (Tarlan Garayev)
Math analysis - 1 (Tarlan Garayev)
Math analysis - 2 (Ali Huseynli)
Math analysis - 3 (Nazim Karimov)
Probability theory (İlham Aliyev)
Teaching Methods of Math (Tarlan Garayev)
Computer networks and communications (Asim Namazov)
C-programming languages (İsmayil İsmayilov)
Fundamentals of computer programming (Mahammad Sharifov)
Introduction to Computer Science A (Zeynab Muradkhanli)
Introduction to Computer Science B (Zeynab Muradkhanli)
Introduction to Computer Science C (Parvana Salmanova)
Introduction to Computer Science D (Shahla Ahmadova)
Introduction to Computer Science E (Zeynab Muradkhanli)
Introduction to Computer Science F (Zeynab Muradkhanli)
Numerical software applications (İzzet Shahsenov)
Nuclear physics (Farida Tatardar)
Electromagnethism (Nuru Safarov)
İntroduction_to_Education (Goshgar Maharramov)
Introduction_to_Education (Ulkar Bayramova)
Introduction_to_Writing (Konul Mahyaddinova)
Natural_Science_Education (Konul Mahyaddinova)
Special_Education (Qaisar Sultana)
Special_Education (Kamala Aliyeva)
Teaching_Methods_of_Azerbaijani_Language (Elza Samadli)
Educational_Psychology (Aytac Sahil)
Environmental Science (Rashad Allahverdiyev)
Soil sciences (Javidan Aliyev)
German Language - 1 A (Sevinj Allahverdiyeva)
Introduction to Psychology. Child development (Kamala Aliyeva)
Educational Psychology (Aytac Sahil)
Educational Administration (Raziya İsayeva)
Financial Accounting (Elnur Ramazanov)
International Management (Elnur Huseynov)